ניטרציה בגז

ניטרציה בגז הוא תהליך הקשיית פני שטח משמש להגדלת העמידות בשחיקה, הקשיית פני שטח ועמידות בהתעייפות וזאת באמצעות פירוק חנקן והיווצרות הקשיית מתבדלים באזור המטופל.

תהליך זה מתאים עבור רכיבים החשופים שחיקה גבוהה. הניטרציה על ידי הקניית משטח מוקשה עמיד בפני שחיקה ובפני התעייפות. הטיפול ניתן לביצוע במגוון טמפרטורות המאפשרות קבלת שכבה מוקשית בעומקים שונים בהתאם לדרישות וליישום של החלק המטופל.
יישומים אופייניים כוללים רכיבים לרכב, חלקי מנוע, קפיצים, תבניות ליציקה ולהזרקה, ברגים ובוכנות, חלקי נשק ,תבניות משיכה חמה. בין היתר, כרומת מתמחה ביישום תהליך זה על פלדות ממשפחת ה-PH.
טיפול הניטרציה יעיל ביותר עבור פלדות המכילות מסגסגים היוצרים ניטרידים כגון כרום, מוליבדן, ונדיום ואלומיניום. התהליך ישים גם עבור פלדות כלים. באופן כללי, כל הפלדות המכילות כרום עד 5% מתאימות לניטרציה בגז. פלדות עם כרום בכמות גבוהה יותר או מסגסגים רבים יותר יטופלו בטיפול ניטרציה בפלסמה. ניטרציה בגז לפלדות מסונטרות בצפיפות נמוכה איננה מומלצת. לקבלת תוצאות טובות במקרה זה, יש לבצע חיסום והרפיה לפני ניטרציה.

ניטרציה בגז הינו תהליך המתבצע בטמפ’ של 500C ומעלה, ומשמש לשיפור תכונות פני השטח של חלקים מוגמרים תוך סיכוי מינימלי לעיוות.
ניתן להוסיף גם פחמן לתהליך ואז מתבצע טיפול ניטרו-קרבורייזינג בגז. השכבה המוקשית המתקבלת מורכבת משני אזורים: שכבה לבנה חיצונית ושכבת מתבדלים פנימית. השכבה הלבנה החיצונית היא התורמת העיקרית לעמידות בשחיקה. אם החלקים נדרשים לעמוד בפני מאמצי נגיפה תכופים, ניתן לשקול ביצוע טיפול ניטרו-קרבורייזינג במלח בו השכבה המוקשית הנוצרת עבה ועמידה יותר.

אם אינך רשום למתחם