תהליך אאוסטמפרינג

אאוסטמפרינג הוא טיפול תרמי המביא ליצירת מבנה בייניט ומיועד לפלדות עם אחוזי פחמן גבוהים. הטיפול משמש להגדלת החוזק והקשיחות של החומר תוך הפחתת הסיכוי לעיוותים. במהלך הטיפול, החלקים מחוממים לטמפרטורת הקשייה ואז מקוררים במהירות מעל קו התחלת היווצרות מרטנזיט Ms ומוחזקים בטמפרטורה זאת עד אשר מתקבל מבנה בייניט. בכרומת, תהליך זה מתבצע בתהליך רציף כאשר שלב החיסום מתבצע באמבט מלח.

אאוסטמפרינג הוא תהליך הקשייה המיועד לקבלת תכונות כגון משיכות גבוהה, קשיחות, הגדלת קשיות, עמידות בפני מאמצי נגיפה וזאת תוך עיוותים מינימליים – רלוונטי במיוחד לחלקים דקים, תהליך זה נושא בחובו דפורמציה מינימלית לחלק המטופל.
אאוסטמפרינג מתאים במיוחד להקשיית פלדות עם אחוז פחמן גבוהה כאשר נדרש שיפור בקשיחות תוך התעוותות מינימלית. התהליך בשימוש נרחב בתעשיית הרכב במיוחד כאשר נדרש שילוב קשיחות וגמישות לחלקים.
ביישומי הטיפול ניתן למצוא חלקים המורכבים מיריעות דקות, פחים, או רכיבים קטנים ובכלל זה, כל סוגי הקפיצים, חלקי רכב, חלקי נשק. הטיפול מתאים במיוחד לפלדות עם אחוז פחמן גבוה כמו גם ליציקות ברזל משיכות.

בשלב הראשון הפלדה מחוממת לטמפרטורה אוסטניטית בד”כ בטווח 790C – 915C. בשלב הבא מבוצע קירור באמבט מלח או שמן בטמפרטורה קבועה בטווח 260C-370C. בכרומת החיסום מתבצע בתהליך רציף או באמבט מלח. החלקים מושהים בטמפרטורה זאת עד לטרנספורמציה מלאה של הפלדה למבנה בייניט. בשלב האחרון מבוצע קירור לטמפרטורת החדר.
אם אינך רשום למתחם