ניטרציה בפלסמה

טיפול הקשיית פני שטח לשיפור עמידות בשחיקה, הגדלת קשיות פני שטח ועמידות בהתעייפות ע”י יצירת שכבה מוקשית העמידה בלחצי דחיסה.

בד”כ ניטרציה בגז עולה על ניטרציה בפלסמה במיוחד בעבור פלדות עתירות מסגסגים. עם זאת, נעדיף ניטרציה בפלסמה כאשר נדרשים אזורים מוקשים וגם אזורים רכים. בתהליך זה קל יותר להשיג אזורים מועדפים ללא דיפוזיה תוך כדי הניטרציה.
יישומים אופייניים כוללים רכיבים תעופתיים, רכיבים לתעשייות הרכב והנשק, חלקי מנוע, קפיצים, תבניות ליציקה ולהזרקה, ברגים ובוכנות וכו’. תהליך זה מועדף על פני טיפול ניטרציה או ניטרו-קרבורייזינג כאשר נדרשת הקשייה חלקית ויש צורך להשתמש בטכניקות מיסוך שונות.
ניטרציה בפלזמה מתאימה לכל הפלדות כולל פלדות מסונטרות פורוזיביות, יציקת ברזל ופלדות כלים מסוגסגות אפילו עם תכולת כרום מעל 12%. ניתן לבצע את התהליך על פלדות אל חלד וסגסוגות ניקל ללא פגיעה בעמידותן בפני קורוזיה אם מטופלות בטמפרטורות נמוכות.

ניטרציה בפלסמה הוא טיפול אשר מתבצע באווירה של תערובת גזית של חנקן, מימן וארגון. התהליך מתבצע בלחץ נמוך. מופעל מתח חשמלי בין המנה לבין דפנות התנור. מופעלת פריקה יונית סביב לחלקים בפני השטח המוטען ע”י היונים. ניטרידים עתירי חנקן משחררים חנקן פעיל לתוך פני השטח. מנגנון זה מאפשר בידוד אזורים ללא ניטרציה באמצעות מיסוך מתכתי. ניטרציה בפלסמה מאפשרת שליטה בעובי שכבת ההקשיה בהתאם לתכונות הרצויות באמצעות שליטה בתערובת הגזית. גם טווח הטמפרטורות הרחב פותח מגוון אפשרויות ויישומים מעבר לאפשרויות של טיפולים בגז או מלח.
אם אינך רשום למתחם